Lenormand karte
Što su Lenormand karte?
Tarot i drugi oblici kartomancije prisutni su otkako postoje same karte za igranje – a povijest cijele prakse proteže se preko šest stoljeća. Desetljećima je tarot bio glavni fokus onih koji su zainteresirani za duhovnost i samorazvoj zbog svoje sposobnosti da budu alat za razvoj vašeg vlastitog osjećaja moći i samospoznaje.
Lenormand je još jedan alat za proricanje sa sličnom poviješću (i svrhom) kao i tarot. To je 200 godina star sustav iz srca Europe. Ilustrirane su jednostavnim i jasnim slikama te se u proricanju koriste za pitanja o „opipljivim“ promlematikama prije nego psihološkim
Karte su nastale 18. stoljeću, a mnogi od njihovih simbola potječu od onih koji se obično nalaze u čitanjima taloga kave. Najstariji sačuvani špil je iz 1799. ili 1800. godine i trenutno se čuva u Britanskom muzeju u Londonu. Izvorno su nazvane “Igra nade” i nekada je bila samo salonska igra (slično kao tarot) ali kako su godine prolazile, slike na kartama pokazale su se prikladnima za ezoteričnije svrhe.
Dobile su slavno ime Sybille of the Salons, a svoje „pravo“ ime po Marie Anne Lenormand – također poznate kao Madame Lenormand, tek nakon njezine smrti sredinom 19. stoljeća. Pričalo se da je koristila set istih karata koje se i danas mogu vidjeti, ali njezinu vlastitu adaptaciju. Imala je veliku ostavštinu, budući da je bila najslavniji vidovnjak svog vremena. Povezivali su je s velikim ličnostima kao što su Robespierre, Marat (obojica francuski revolucionari), carica Josephine (žena Napoleona Bonapartea) i ruski car Aleksandar I.
Bez obzira odlučimo li tumačiti samo dvije karte (jer se obično čitaju u parovima i kombinacijama karata) ili raširiti cijeli Grand Tableau koristeći cijeli špil, Lenormand možemo koristiti kao alat za samorazvoj, duhovno istraživanje, ali i nešto u čemu je ovaj špil posebno dobar: rješavanje jednostavnih, svakodnevnih briga. Upravo u tome leži prava snaga Lenormanda – u njegovom iskrenom, pa čak i grubom načinu bavljenja problemima.